مدیریت ارتباطات فرهنگی و اجتماعی- سفرهای ویژه اساتید
گزارش سفر خانوادگی عتبات عالیات ویژه اساتید، 23شهریور1395

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1395/7/4 | 

AWT IMAGE

سفرنامه کاروان استادی عتبات عالیات ویژه دانشگاهیان علم و صنعت ایران در شهریورماه 1395

قال الامام الباقر علیه السلام:

لو یعلم الناس ما فی زیاره قبر الحسین علیه السلام من الفضل، لماتوا شوقا.

امام باقر علیه السلام فرمود: اگر مردم می دانستند که چه فضیلتی در زیارت مرقد امام حسین علیه السلام است از شوق زیارت می مردند.

ثواب الاعمال، ص 319، به نقل از کامل الزیارات

پس از هماهنگی به عمل آمده با ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان و پیگیری سهمیه اعزام توسط دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، ثبت نام سفر عتبات عالیات ویژه اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران و خانواده های محترم ایشان در تاریخ 21 تیرماه آغاز گردید که پس از انجام قرعه کشی یک کاروان در تاریخ 23 شهریور 1395 عازم دیار عشق، زیارت ائمه معصومین مدفون در عراق و دیگر اماکن مقدس آن دیار شدند.

جلسه توجیهی سفر عتبات عالیات دانشگاهیان شامل اساتید محترم دانشگاه و با حضور مدیر و روحانی محترم کاروان و با حضور یک نماینده از هر خانواده، در ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در روز یکشنبه 14شهریور95 برگزار شد.

در این جلسه پس از قرائت قرآن و پخش مستند کوتاهی با موضوع عتبات دانشگاهیان، مدیر محترم کاروان، جناب آقای لطفی نسب و روحانی معزز کاروان، نماینده محترم ولی فقیه در دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی نژاد نکاتی را پیرامون مسائل مرتبط با سفر که در ادامه به آن اشاره میشود، برای حاضرین بیان نمودند.

سفر عتبات دانشگاهیان از فردای عید سعید قربان، 23 شهریور آغاز شده و در روز 30شهریور مصادف با عید سعید غدیر پایان پذیرفت، در طول این سفر معنوی علاوه بر زیارت کربلا، نجف، کاظمین و در صورت امکان سامرا، به ملاقات سایر اماکن مقدس و فرهنگی در عراق همانند منزل امام خمینی(ره) و ... نیز پرداخته شد.

نام کاروان اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران در عتبات عالیات برای این دوره منصوب به یار دیرین مولا علی(ع)، "میثم تمار" بود.

کاروانیان محترم در ساعت 2بامداد روز سه شنبه در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) حضور به هم رسانده و پس از انجام مراحل قانونی خروج از کشور در ساعت 5 بامداد همراه با پرواز هواپیمای ایرباس شرکت زاگرس راهی فرودگاه شهر مقدس نجف شدند. ایشان پس از رسیدن به مقصد، نسبت به اسکان در هتل ام القرا در نزدیکی حرم علوی اقدام کردند.

عصر روز نخست به زیارت گروهی از حرم امیرالمومنین علی(ع) پرداخته و در روزهای بعد به اماکن مقدسی همچون بازدید از قبرستان وادی السلام، مقبره صافی صفای یمانی، منزل امام خمینی(ره) در نجف در زمان اقامت ایشان، منزل و مقبره آیت الله امینی صاحب کتاب الغدیر، همایش، مسجد کوفه، مقبره مختار و هانی بن عروه، مسلم بن عقیل، مسجد حنانه، مقبره کمیل بن زیاد، مقبره میثم تمار و مسجد سهله انجام شد.

در نهایت پس از سه روز اقامت در نجف اشرف، رهسپار دیار عاشقی، کربلای معلا گشته و پس از اسکان در هتل هدی الوالی در شهر مقدس کربلا، عصرگاهان همراه با سایر کاروان های دانشگاهیان راهی حرم سید الشهدا امام حسین(ع) و یاران باوفایش و حرم علمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) شده و مناجات گروهی  را در بدو ورود به آن وادی انجام دادند.

در زمان اقامت در کربلا ضمن شرکت در همایش احلا من العسل و زیارت قبر حربن یزید ریاحی، از اماکن مقدس دیگری همچون مقبره حبیب بن مظاهر و سیدابراهیم مجاب، مقام تل زینبیه(س)، خیمه گاه و مقام امام زمان(عج) مورد بازدید قرار گرفت. در نهایت پس از سه روز در ساعت 5:30 بامداد روز دوشنبه 29شهریور رهسپار حرم امامین عسکریین(ع) و سرداب مقدس غیبت امام زمان(عج) و مقبره مادر امام زمان (عج) نرجس خاتون(س) و دختر امام جواد(ع) حکیمه خاتون(س) در شهر مقدس سامرا شدند.

پس از 2ساعت زیارت در سامرا در مسیر حرکت به سمت کاظمین در حرم امام زاده محمد(ع) فرزند بزرگ امام هادی(ع) جهت ادای نماز ظهر و صرف ناهار توقف کرده و در نهایت در عصر روز دوشنبه به هتل سراج المنیر واقع در شهر کاظمین رسیده و پس از صرف شام راهی حرم شریف امام موسی کاظم(ع) و امام جواد(ع) شدند.

در نهایت صبح روز سه شنبه مصادف با عید غدیرخم پس از وداع با این دو امام همام، کاظمین را به سمت فرودگاه بغداد ترک کرده تا پس از انجام مراحل بازرسی و طی مسائل قانونی، خاک عراق را به منظور بازگشت به میهن عزیزمان ایران ترک نمایند.

سرانجام اساتید محترم دانشگاه و خانواده هایشان پس از خداحافظی صیمیانه در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) تهران از دیگر همسفران، همراه با کوله باری از معنویت و صفا به آغوش خانواده و اقوام محترم خویش بازگشتند.

امید است در ذیل توجهات حضرت حق و عنایات امام زمان(عج) سفرهای پربرکت دیگری برای دانشگاهیان عزیز و خانواده ایشان در پیش باشد و سایر مشتاقان این سفر معنوی نیز به آرزوی خود برسند.

آلبوم تصاویر سفر

AWT IMAGE

نشانی مطلب در وبگاه مدیریت ارتباطات فرهنگی و اجتماعی:
http://www.iust.ac.ir/find-42.14963.46691.fa.html
برگشت به اصل مطلب